Kiddy Grade
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.




 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Slayers-o mica introducere

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
Lina Inverse

Lina Inverse


Numarul mesajelor : 48
Varsta : 31
Localizare : Zephilia
Warn :
Slayers-o mica introducere Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Slayers-o mica introducere Right_bar_bleue

Data de inscriere : 25/07/2008

Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitimeSam Iul 26, 2008 6:22 pm

Pentru cei care nu cunosc anime-ul, iata o mcia prezentare

Slayers

Slayers Slayers este una dintre cele mai prolifice și diversificate producții anime, cuprinzînd trei seriale a cîte 26 de episoade, două mini-seriale de cîte 5 și 3 episoade, și cinci filme. Marea majoritate au apărut între 1995 și 1998, și un ultim film în 2001. Spectatorii români au avut ocazia să urmărească unul sau două dintre seriale la postul Anime+ (astăzi Animax).

Povestea se centrează în jurul unei adolescente de 15 ani, Lina Inverse, o vrăjitoare cu puteri deosebite, rătăcitoare printr-o lume fantastică, parcă desprinsă din jocurile Dungeons and Dragons, unde avem ocazia să întîlnim războinici chipeși, comori de nestemate, dragoni, monștri, vrăjitori malefici, creaturi de tot felul, călători inter-dimensionali, regi, prințese, lumi de salvat și în general orice îți poftește inima ca să nu poți nici măcar să-ți tragi sufletul.

Lina este liber profesionistă, obișnuiește să călătorească singură, să poposească prin hanuri, închiriindu-și talentele de vrăjitoare oricui e dispus să plătească. Din păcate pare s-o urmărească un ghinion care o face să se amestece în tot felul de întîmplări complicate care se lasă cu bătăi și distrugeri, și mai este și o fire impulsivă. Împreună, aceste circumstanțe i-au creat o faimă negativă, care face să tremure pe oricine o întîlnește.

Serialele debutează cu întîlnirea între Lina și un spadasin galant dar cam prostuț, pe care mica vrăjitoare decide să-l folosească drept cîine de pază. Bine, de fapt povestea începe cînd Lina agresează o bandă de tîlhari care avea relații sus-puse cu un anumit vrăjitor... Dintr-una în alta lucrurile vor deveni treptat tot mai complicate și înainte de a-și da seama ce se întîmplă, Lina se trezește cu un anturaj crescînd și implicată în aventuri din ce în ce mai serioase.

Spre deosebire de seriale, în filme Lina apare doar împreună cu o altă vrăjitoare, o voluptoasă tînără auto-intitulată Naga the Serpent, care oscilează între rolul de rivală sau prietenă a Linei. Dar cred că ar fi mai corect să spunem că se trezesc aruncate împreună întîmplător în tot felul de situații complicate, și că nici una dintre ele nu are un simț moral foarte dezvoltat. :smile:

Există multe alte seriale și filme cu subiect fantastic, dar ceea ce detașează Slayers de ele este indiscutabil umorul și personajele incredibil de simpatice. Eroii din Slayers sînt tineri și constituie un izvor nesecat de optimism chiar și în cele mai grele situații. La asta se adaugă abordarea inedită a realităților vieții din partea scenariștilor, care se distanțează de morga și sobrietatea deseori insuportabilă a poveștilor fantasy. Cei din Slayers sînt practici, cu principii morale alunecoase și iau viața așa cum e, de pe o zi pe alta. Dar te poți baza pe ei, iar la sfîrșitul zilei vor fi făcut ceea ce trebuie.

Iată lista producțiilor Slayers, în ordinea apariției, pentru cei interesați: Slayers "The Motion Picture" aka "Slayers Perfect"; Slayers "The Book Of Spells" (mini-serial); serialele Slayers, Slayers Next și Slayers Try; Slayers Return aka "Slayers R"; Slayers Gorgeous; Slayers Great; Slayers Excellent (mini-serial); și Slayers Premium, care beneficiază de o grafică ceva mai lustruită, specifică anilor 2000.

Recent a aparut si o noua serie, numita Slayers Revolution. In prezent au fost difuzate numai 4 episoade, dar in fiecare joi apare cate unul, in japoneza, insa in cateva zile il gasiti cu subtitrari in engleza.
Sus In jos
http://www.magicnight.rpgdynasty.net
Eclair
Admin
Admin
Eclair


Numarul mesajelor : 331
Varsta : 28
Localizare : Japonia
Stare de spirit : Happy!
Warn :
Slayers-o mica introducere Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Slayers-o mica introducere Right_bar_bleue

Data de inscriere : 01/07/2008

Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Re: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitimeSam Iul 26, 2008 8:22 pm

Si acest anime imi place.Personajul meu preferat este:Lina
Sus In jos
https://kiddygrade.forumgratuit.ro
Aya Mokorishi
Moderator
Moderator
Aya Mokorishi


Numarul mesajelor : 80
Varsta : 28
Stare de spirit : schimbatoare
Warn :
Slayers-o mica introducere Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Slayers-o mica introducere Right_bar_bleue

Data de inscriere : 28/12/2008

Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Re: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitimeLun Dec 29, 2008 12:27 am

mei ami plac persoanjele:lina,naga si luna
Sus In jos
http://dragon-legends.secrets-stories.com/
Misa Amane
Admin
Admin
Misa Amane


Numarul mesajelor : 74
Varsta : 29
Localizare : in my world
Stare de spirit : evil :3
Warn :
Slayers-o mica introducere Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Slayers-o mica introducere Right_bar_bleue

Data de inscriere : 02/07/2008

Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Re: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitimeJoi Feb 05, 2009 3:17 pm

Desi nu l'am vazut in intregime, pot spune ca e un anime bunicel.Imi place acest anime pentru faptul ca e plin de umor si te indeamna parca ceva sprea aventura....
Ma enerveaza totusi faptul ca are foarte foarte multe serii *fiecare cu cate vreo 200 de episoade x_X* deci cred ca s'a cam lungit cu el.
Sus In jos
http://truesatisfaction.twilight-vampire.com/
anime_dark_angel

anime_dark_angel


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Warn :
Slayers-o mica introducere Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Slayers-o mica introducere Right_bar_bleue

Data de inscriere : 16/05/2010

Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Re: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 12:28 pm

Îmi place mult acest anime.În general SF sunt foarte interesante.Am văzut toate seriile și mi-au plăcut mult,deși grafica lasă de dorit,este un anime super.Coloană sonoră îmi place iarăși foare mult iar despre personaje..ei bine cel mai mult îmi place Lina și Filia..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Slayers-o mica introducere Empty
MesajSubiect: Re: Slayers-o mica introducere   Slayers-o mica introducere Icon_minitime

Sus In jos
 
Slayers-o mica introducere
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Kiddy Grade :: Anime :: Anime-
Mergi direct la: